неділя, 29 липня 2018 р.

Феномен айдолок в сучасному аніме-фандомі



Якось на одному з конвентів один мій знайомий фотограф зауважив, що айдолок стало останнім часом забагато, і це псує якість косплей-шоу. І дійсно, відвідавши багато фестів, працюючи з українськими та не тільки косплеєрами, часто зустрічав образи з Love Live, AKB0048, B-Project та інших. І найбільше, мабуть, з першого, оскільки компанія Sunrise постаралася на славу. Отже дане маленьке ессе сконцентувалося над питанням: чому дві дев'ятки шкільних айдолок стали так популярні і популярні головне серед дівчат?

По-перше, сам серіал. Він зроблений ідеально для того, аби його змогли полюбити широкі масси. Прості образи охоплюють всі можливі характери, а отже кожна глядачка може знайти щось до болі знайоме в Елі Аясе, Чіці, Ріко, Ніко чи Йохане. Такі ж прості, і тим не менш життєві ситуації: самоствердження, власного вибору, дружби, захоплення, розчарування, поразки і перемоги, розставання з подругами після закінчення школи - це все може приміряти та пережити будь-яка дівчина. Сюжет помножено на чудову графіку та, не будемо приховувати, чудові кліпи з музикою, хоч і не вибагливою, але здатною затриматися в плей-списку. Серіали, гри для Андроїда породили широкий спектр мерчу та фансервісу.

Все це стало підґрунтям до широкого входження айдолок до косплею. Втілившись в образ Которі Мінамі чи Ханамару Кунікіди, звичайна дівчина може приміряти на себе ту роль, і ті рішення, які приймали улюблені персонажі. І не тільки внутрішній світ, але і зовнішню оболонку. Другим визначним фактором стали костюми. Окрім шкільної форми дівчата вбирали до кожного виснупу новий одяг. Це давало досить широкий спектр для виготовлення або закупівлі відповідних костюмів. Олії доливали випуски додаткових карт з айдолками в нових платтячках чи костюмах. А запобігливі інтернет-продавці пропонують придбати ці костюми за цілком доступні гроші. Додамо вартість перуки, дошліфувати поведінку до відповідності персонажу, навчитися танцювати так, як це робили айдолки - і сценка на конкурс готова.

Третє, що не мало важливе, це групові виступи. В ці "перевдяганки" можна гратися не самій, а з подружками. Ба, навіть збирати великі гурти і пробувати повністю відтворювати кліпи з аніме чи ігор. Безумовно, зібрати в одному місці дев'ятеро дівчат і витренерувати танці - питання складне і потребує організаторських здібностей принаймні однієї. І це привід їх якщо не набути, то принаймні відточити, вдосконалити та розвинути.

Як не дивно, серіалом не дуже зацікавилися хлопці, хоча Sunrise позиціонувала їх як шьонен. Можливо тому, що в них замало цицьок та інших чисто шьоненівських принад (окрім першого сезону) і взагалі відсутні хлопці, як такі. Відповідна аудиторія просто не бачить свого місця між героїнями аними. І хоча трапи Ніко зрідка зустрічаються, інші персонажі не пішли в хлопчачі маси. Хіба що то просто фани певної айдолкової групки.

Останньо на конкурсах айдолки не займають високих місць, або зрідка, натомість під окремим колективам часом виліляють позаконкурсні пукнти програми. Це дає можливість самим формувати кількість пісень, програму та мізансценки. Часом такі виступи тривають півгодити і більше. Вони не змішуються з конкурсом, але збирають свого глядача та роблять фестивалям додатковий профіт.

Що ж чекає на айдолів в майбутньому, враховуючи, що франшиза Love Live має тільки одну повнометражку в планах, а два сезони з другим гуртом Aquorus були наповнені самоповтореннями? Чи матиме такий же вплив, як Sailor Moon чи Наруто, сценки з яких досі є на косплей-шоу? Вважаю, що пік популярності триває власне зараз. За якийсь час, якщо Sunrise не підігріватиме інтерес, популярність спаде, і на заміну Love Live прийде шось інше. Це не значить, що вони геть зникнуть зі сцени, просто зустрічатимуться так само, як нині воїни в матросках чи меметичний Сіель в сукні.

Автор: Nekonosan

субота, 28 липня 2018 р.

Марго. Косплей і опера

Сьогодні ми розкажемо вам про Марго, косплеєра з Києва. В неї, як і багатьох в українському фандомі, все починалося з легендарного серіалу «Сейлор Мун». Слідкуючи в дитинстві за пригодами воїнів у матросках, дівчинка мріяла про костюм легендарної принцеси з Місяця. Згодом прийшла справжня класика аніме: «Evangelion», «Hellsing», «Death Note» та хіти студії Ghibli. Одного разу до Марго «постукала» в Контакті Сандра Жукова, організатор першого аніме-клубу України «Crystal Power» і запропонувала стати учасником вокального гурту «Crystal Project». В цьому проекті дівчина співала японські пісні на різних заходах. На одному з таких вона вперше побачила косплей: образ Ремо Сімей зі «Шкільних війн» (виконала Клоді Ромеро), мадам Ред з «Темного дворецького» та багато інших. Це захопило і надихнуло зробити свій образ. 




На той час Марго займалася у КДВМУ (нині Інститут Музики) ім. Глієра на відділі класичного вокалу, то ж була знайома з перевтіленнями у образи. Першим образом стала Вікторія Серас з манґи «Hellsing» - саме його дівчина обрала, побачивши косплей у виконанні Юлії Волковської. Костюм було створено за декілька ночей з переробленої татової сорочки, поспіхом пошитої спідниці та придбаної у секс-шопі перуки. Зараз це виглядає мило і наївно, але тоді дівчину переповнювало відчуття якоїсь магії, що народжується від створення персонажа з нічого. Вперше Вікторія Серас була представлена в блоці «дефіле» на Фестивалі Японської анімації у Києві у 2009 році.




З тих пір дівчина виступала майже на кожному київському фестивалі у різних блоках, познайомилася з багатьма косплеєрами, з якими потім подружилася і спілкується досі. Марго виступала у команді FreeMarionettes за мотивами аніме «Шевалье д'Еон». Для постановки рок-гурт Etallium записав музику на вірш письменниці Ольги Мігель «Слава Королю». За короткий час на сцені відтворили сюжет серіалу, переплетені з піснею, яку співала героїня нашої розповіді у образі Анни Рошфор. Цей виступ, наймастшабніший у косплеєрській творчості дівчини, зайняв друге місце на фестивалі ОТОБЕ у 2010 році. Костюми також ставали все складнішими, і доводилося звертатися до подруг або професійних швачок по допомогу. А от крафт (аксесуари персонажів) Марго робить переважно сама. Найбільшим став етваль Музи Сони – понад два метри.



Потім були інші ОТОБЕ (аж до 2013 року), три Анікони у Львові, Йороконд у Харкові та вечірки у Бінго. За весь творчий шлях Марго побувала на багатьох фестивалях, але далеко не на всіх, яких хотілося б. Спершу через навчання та кар’єру оперної співачки, а потім через переїзд до США. Але і там косплейна діяльність не зупинилася: дівчина відвідала конвент “Zenkaiсon” у Ланкастері та аніме-експо “J1-сon” у Філадельфії. До вибору персонажа Марго підходить дуже ретельно, вибираючи лише самі найулюбленіші. Це і Muse Sona, Hextech Janna, Winter Wonder Lulu з гри “League of Legends”, і Йомі і Кагура з «Ga-Rei Zero», виконані разом з подругою Clodia Romero. Особливо дівчину вразила історія Анни Рошфор із «Шевалье д'Еон». Окрім того Марго втілювала і деякі персонажі з опер, як от образ принцеси Еболі з опери «Дон Карлос», з мультеріалу «Всесвіт Стівена» образ Рози Кварц. Ну і здійснення дитячої мрії: образ Королеви Сереніті. Фотосет з ним відзняли перед капітолієм міста Гаррісберг, США.





В майбутньому Марго планує продовжувати косплейну діяльність, хоча й не так активно, як у Києві. Все через серйозну професійну зайнятість. Дівчина приймала участь у постановках опер «Весілля Фігаро», «Фауст», «Евгеній Онєгін», «Гензель і Греттель», «Мнима садівниця». Після закінчення навчання співала у Пенсільванії та Нью Джерсі з операми «Дон Карлос», «Сила Долі», «Чарівна Флейта», та ін. А зараз готується до постановки «Севільського цирульника» та «Кармен», де буде співати головні ролі. Ще пише музику, викладає вокал.  Також планує відвідувати аніме-фестивалі у США і навіть приймати участь у косплей-дефіле.



Насамкінець дівчина хоче подякувати косплеєрам Clodia Romero та Artyy-T (вона ж Ольга Мігель) за сумісну творчість та Ліліанні за підтримку:

-          -  Разом ми пройшли багато чого і в косплеї, і в житті. Та головне, що попри час і відстань ми залишаємося разом! Люблю вас, дівчата!

В якості пост скриптуму додамо раритетне відео Crystal Project, зняте в далекому 2009 році для каналу М1.